Budowa stajni dla koni – wyzwanie, czy formalność?

Budowa stajni dla koni – wyzwanie, czy formalność?

stajnie z płyty warstwowej

Hippika staje się coraz popularniejszą dziedziną sportu i rozrywki. Można wręcz powiedzieć, że jeździectwo po latach kryzysu odzyskuje dawną świetność i należne jej miejsce w grupie aktywności sportowych. Jednak jazda konna i sama hodowla koni wymaga wyposażenia się w odpowiednią w tym celu infrastrukturę jak na przykład stajnia czy paszarnia. Budowa stajni dla koni z materiałów takich jak beton komórkowy, czy cegła to często nakład kilkuset tysięcy złotych. Tańszą i szybszą w budowie alternatywą jest stajnia z płyty warstwowej.

Dlaczego stajnie z płyty warstwowej zyskują coraz większą popularność?

Polska od wieków znana była z rozwiniętej hodowli koni. Model rozwoju tej części rolnictwa w ostatnich latach uległ dużym przemianom, gdyż zminimalizowana została biznesowa, wielkoskalowa hodowla koni, a zyskała na popularności przydomowa hodowla koni. Częściej więc hoduje się konie hobbystycznie, budując niewielkie stajnie na kilka bądź kilkanaście zwierząt. Nie opłaca się w takich warunkach budować wielkich murowanych stajni, gdzie trudno zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki termiczne. Popularność zyskuje inny rodzaj budowli z płyt warstwowych, który umożliwia szybszy i tańszy proces budowy w porównaniu z technologią tradycyjną.

Budowa stajni z płyt warstwowych polega na utworzeniu stelażu stalowego, który następnie obkłada się płytami warstwowymi wypełnionymi poliestrem (PEI). Konstrukcja jest więc lekka, ale i dobrze zaizolowana. Dodatkową zaletą jest możliwość wyboru grubości i koloru płyt w zależności od potrzeb. Podsumowując, budowa stajni z płyty warstwowej w porównaniu z miesiącami układania bloczków czy cegieł to bardziej formalność niż trudne wyzwanie. Dodatkowo konstrukcja z płyt warstwowych zapewnia:

  • niższą niż w technologii tradycyjnej cenę aż o 25-50%
  • dobrą izolację termiczną obiektu stajni (U=0,20-0,36 W/m2*K),
  • szybkie czyszczenie wnętrza budynku poprzez brak wklęsłości,
  • uzyskanie ciekawego wyglądu elewacji dzięki szerokiej palecie kolorów i wariantów technicznych.

Projekt stajni z halą

Wybierając projekt stajni warto zadbać, aby było to połączenie stajni do hodowli zwierząt z halą jeździecką (lonżownią). Projekty w technologii płyt warstwowych pozwalają na dość proste połączenie stajni z halą, umożliwiające proste wyprowadzenie koni bezpośrednio do lonżowni, które nie tylko ułatwia i usprawnia zajmowanie się zwierzętami, ale jest wygodniejsze dla zwierząt. Jednocześnie wybierając projekt, należy zwracać uwagę, by płyty warstwowe elewacyne w hali jeździeckiej i stajni były zaopatrzone w powłoki antykorozyjne, co pozwoli uniknąć niszczenia elewacji przez czynniki atmosferyczne i dwutlenek węgla wydzielany przez zwierzęta. Podczas budowania stajni z płyt warstwowych warto dokonać izolacji obiektu za pomocą iniekcji niskociśnieniowej. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z wilgocią.

Czytaj też wpis o wielkopowierzchniowych obiektach przemysłowych wykonanych z płyt warstwowych.

3 komentarze

  1. Zenek_nut20 pisze:

    Ciekawe, ile osób zna ten temat tak dobrze jak autor tego tekstu.

  2. Iza22_pine44 pisze:

    To jest ta rodzaj tekstu, który wywołuje refleksję i prowokuje do dyskusji.

  3. To jedna z tych lektur, która zmusza do zatrzymania się i przemyślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *