Ile portów może mieć switch?

Blog o magicznej grze o koniach

Ile portów może mieć switch?

Switche, czyli przełączniki sieciowe, umożliwiają połączenie ze sobą wielu urządzeń, mających działać w jednej sieci. Od ilości portów w takim urządzeniu zależy to, jak wielką sieć będziesz mógł zbudować. Ich liczba w pojedynczym modelu nie jest jednak nieograniczona. Z tego artykułu dowiesz się, ile wynosi maksymalna liczba portów w switchach.

Ile portów może mieć switch

Kiedy przełącznik sieciowy jest niezbędny?

Sieć komputerowa to zbiór wszystkich urządzeń, które są ze sobą połączone za pomocą kabli (przewodowo) lub sieci Wi-Fi (bezprzewodowo). Odpowiednie zaprojektowanie i skonfigurowanie takiej sieci jest niezbędne w każdym biurze, ale warto o to zadbać również w domu. Połączenia bezprzewodowe są wyjątkowo wygodne, jednak bardziej podatne na zakłócenia oraz zanikanie sygnału. Z tego względu warto podłączyć wszystkie komputery i pozostałe urządzenia do routera za pomocą kabli. Tu pojawia się jednak problem, ponieważ liczba portów RJ45 w routerze jest mocno ograniczona. O ile jeszcze w warunkach domowych może być wystarczająca, tak dla potrzeb firmy z pewnością okaże się niesatysfakcjonująca. Z pomocą przychodzi jednak przełącznik sieciowy, który pozwala zwiększyć liczbę dostępnych portów zgodnie z zapotrzebowaniem.

Jak działa switch?

Stwierdzenie, że przełącznik służy wyłącznie do rozszerzenia możliwości routera, byłoby sporym niedopowiedzeniem. Router ma za zadanie przede wszystkim zapewnić połączenie poszczególnych urządzeń z udostępnianym przez zewnętrznego operatora Internetem. Switch ma z kolei pomóc w stworzeniu sieci połączeń pomiędzy urządzeniami – dzięki której poszczególne komputery będą miały np. wzajemny dostęp do znajdujących się na nich folderów – bez konieczności podłączenia do sieci internetowej, choć z taką możliwością. Dzięki przełącznikowi sieciowemu jest zatem możliwe przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami nawet wtedy, gdy nie działa zewnętrznie dostarczany Internet. Switch daje zatem niezależność, która ułatwia współpracę w biurach czy placówkach publicznych. Z takiej możliwości można skorzystać także w domu. Jakie przyniesie to korzyści? Pozwoli np. na przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami bez zużywania limitów transferu, jeśli te zostały nałożone przez operatora w wykupionym pakiecie.

Ile urządzeń można podłączyć do przełącznika sieciowego?

Pora odpowiedzieć na pytanie postawione już w tytule artykułu. Ilość portów w switchu zależy od danego modelu. Najmniejsze urządzenia posiadają zaledwie pięć wejść typu Ethernet, czyli RJ45. To w sam raz dla domowej sieci, gdzie rzadko kiedy zapotrzebowanie jest większe. Ewentualnie można wybrać model z ośmioma portami. To jednak wciąż za mało do stworzenia sieci w biurze. Bardziej zaawansowane przełączniki sieciowe umożliwiają podłączenie od kilkunastu do kilkudziesięciu urządzeń. W sklepie komputerowym Hanzo znajdziesz switche z nawet 52. portami. Jeśli to wciąż niewystarczająco, warto wiedzieć, że niektóre modele można ze sobą łączyć, co sprawia, że maksymalna liczna portów jest w zasadzie nieograniczona. Takie urządzenia nazywa się stackowalnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *